Hakkında

Depositphotos_5896747_original.png

Hakkında

Tarihçemiz
Refik Saydam Efe, 2 Şubat 1940 yılında Balıkesir’in Keremköy/Gömeç ilçesinde doğmuştur. Babası Konya, annesi ise Balıkesir’in yerlisidir. İlk okulu Keremköy İlkokulu’nda okuduktan sonra 1952 yılında Manisa Ziraat Okulu’na gitmiş, 1957 yılında mezun olmuştur.

Mezuniyetinden sonra doğduğu topraklara zeytin ağacı dikmiş fakat içindeki havacılığa olan merakı dindirememiştir. Bu merak onun kendisini Eskişehir’deki Havacılık Okulu’nda bulmasına sebep olmuştur. Çok sevdiği okulundan 1959 yılında mezun olan Refik Saydam Efe, 1982 yılına kadar Hava Kuvvetleri bünyesinde görev yapmıştır.

Havacılıktaki izin günlerini memleketinde zeytin toplayarak geçirmiş, içindeki zeytin aşkına devam etmiştir. Kendisi o yılları için “ Çocuktum, zeytin toplamaya gitmek için beni de götürmelerini isterdim. Zeytine olan bağımlılığımızın temelleri çocukluk yıllarımda atılmaya başlandı. Her zeytin toplayışımda büyük heyecan duyardım. “ diyor.

Hava Kuvvetlerinden emekli olduktan sonra Ayvalık TARİŞ yönetiminde uzun yıllar görev almış, bölge halkının ekonomik kalkınması ve zeytincilik için bir çok konuya imza atmıştır.

Cenk Efe